Szczepy na wino białe   -   Bianca

 

   Grona średniej wielkości , do dużych, cylindryczne lub cylindryczno-stożkowate, przeważnie średnio zwarte lub luźne. Na glebach cięższych, bardziej wilgotnych i żyznych grona mogą być silnie zwarte. Jagody są średniej wielkości, kulisto-owalne, o mocnej skórce zrośniętej z miąższem. Miąższ średnio zwarty, mięsisto-soczysty, słodki. W cieplejsze lata zawartość cukru w owocach osiąga z łatwością 20 %, dzięki czemu można z niej produkować wina bez dodatkowego dosładzania moszczu. Atrakcyjna, odmiana zarówno ze względu na smak owoców jak również ze względu na możliwość otrzymania w polskim klimacie dobrego wina. Pędy wcześnie drewnieją dzięki czemu z łatwością wytrzymuje spadki temp. dochodzących do -25 C0. Odporność na choroby - wysoka. Odmiana odporna na mączniaka rzekomego i prawdziwego, ale dość wrażliwa na nekrozę korową. Ze względu na bardzo dobry smak owoców w uprawie amatorskiej stosowana często jako odmiana deserowa.

   Krzew rośnie umiarkowanie silnie, ma sztywne wzniesione pędy. Owocuje bardzo obficie i regularnie. Liście ciemnozielone, 3-5 klapowe, grubo ząbkowane, z długim ogonkiem.

   Źle zawiązuje owoce przy chłodnej i mokrej pogodzie w czasie kwitnienia. Źle plonuje na suchych glebach. Wymaga nieco opóźnionych zbiorów celem zmniejszenia kwasowości moszczu. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie października. Aby osiągnąć wyższą wydajność miąższu należy przeprowadzić kilku godzinną macerację (od 4-6 godzin).

 


 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie